Vízkereszt ünnepét követően elkezdődött a farsangi időszak. A hamvazószerdáig tartó farsanghoz számos hiedelem és népszokás kötődik. A gasztronómiában is megvannak a sajátos, ezen időszakban készített ételek. A farsang egyik legjellegzetesebb étke a kocsonya, amely egyik háztartás asztaláról sem hiányozhatott ebben az időszakban.
A kocsonyát hideghúsnak, vagy fagylalt húsnak hívták elődeink. Általában farsangkor illetve húsvétkor készítették a falubeliek a karácsony előtti disznóölésből erre szánt füstölt disznóhúsból. Legtöbbször csülköt füstöltek meg erre a célra. Természetesen a füstölt hús mellett nélkülözhetetlen hozzávalója a különös állagú leveshez a bőr, illetve a disznófej részei.
A palóc háziasszonyok a hozzávalókat még előző este felvágták, forró vizet öntöttek rá, hogy ne legyen füstös és túl sós, majd másnapig áztatták.
Fokhagymát, csöves piros paprikát, borsot tettek hozzá, s addig főzték, amíg a hús le nem vált a csontról. A kocsonyát lassú, gyenge lángon készítették. Legtöbbször egész nap főtt, miközben nem volt szabad felforrnia a lének.
A szép komótosan elkészült étek találása is különleges. Kicsontozták a füstölt csülköt, a zsírját leszedték, ez szortírozták szét a tálakba. Előkészített leveses tányérokba szinte művészi módon helyezték el az összevágott bőrt, füstölt húsdarabkákat. Számos palócföldi településen a leves zöldségét (sárgarépa, hagyma, fokhagyma) is belehelyezték a tányérokba. Nem maradhatott el a szeletekre vágott főtt tojás sem. A tányérokba szétosztott kocsonya megdermedését követően találták, fogyasztották.
Egykoron tormával és túrós lepénnyel tálalták a finom eleséget. Sok helyen az elkészült kocsonyát étkezés előtt tovább ízesítették lilahagymával és ecettel, avagy fűszerekkel. Napjainkban finom foszlós fehér kenyérrel tálalva az igazi.
A kocsonya az otthoni fogyasztás mellett kedvelt étke volt a közösségi eseményeknek is. Bálok, összejövetelek alkalmi étkeként igen népszerű volt a múltban s jelenben egyaránt.
A Lévai Református Egyházközség például a farsangi időszak első hétvégéinek egyikén szervezi meg a Száztányéros kocsonya alkalmat. Ekkor a gyülekezet tagjai mellett a lévai és környékbeli magyarok összejönnek, s áhítattal egybekötött alkalmon kóstolják meg a minden alkalommal száz tányér felett elkészített kocsonyát.
Sajnos, a járványügyi helyzet és óvintézkedések nem teszik lehetővé a közösségerősítő alkalom idei megrendezését. Ám otthonainkban mi magunk is elkészíthetjük a farsangi időszak kedvelt étkét. Jó étvágyat hozzá!
Felhasznált irodlaom:
Lengyel Ágnes – Nagy Zsófia: Régi palóc konyha, étkezési szokások, receptek